Internetowe Forum Archiwalne - nasze miejsce w sieci
Sierpień 01, 2014, *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: VIII Zjazd IFAR 9 - 10 października - jeszcze czekamy na propozycje referatów!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Zmiany w KPA  (Przeczytany 4866 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Grzegorz
Gość
« : Maj 23, 2010, »

Mam pytanie głównie do archiwistów z archiwów państwowych: jak przygotowujecie się do zmian w KPA, które mają wejść w życie po 17 czerwca 2010?? Sporo rzeczy niemal rewolucyjnych np. zmiany w art. 220 par. 1 KPA. Robiliście jakieś przymiarki do wymiany informacji z innymi podmiotami w tym zakresie??
Zapisane
Bogusława Deryło
młodszy(a) archiwista(ka)
*
Offline Offline

Wiadomości: 131


« Odpowiedz #1 : Czerwiec 09, 2010, »

A o jakie zmiany chodzi? Gdzie można znaleźć ich projekt?
Zapisane
Jarek
st. kustosz(ka)
******
Offline Offline

Wiadomości: 1031



« Odpowiedz #2 : Czerwiec 09, 2010, »

To nie projekt, tylko opublikowana ustawa: Dz.U Nr 40 poz. 230

Tutaj krótkie omówienie:
http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/256/8287/Komunikat_w_sprawie_podpisania_ustawy_o_zmianie_ustawy_o_informatyzacji_dzialaln.html
Zapisane

Jarek Orszulak
Jak zwykle przesadzam Uśmiech
Grzegorz
Gość
« Odpowiedz #3 : Czerwiec 09, 2010, »

Istotna moim zdaniem jest zwłaszcza zmiana w art. 220 § 1 KPA, kóry otrzymuje otrzymuje brzmienie:

§ 1. Organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, jeżeli:
1) znane są one organowi z urzędu,
2) możliwe są do ustalenia przez organ na podstawie:
a) posiadanych przez niego ewidencji, rejestrów lub innych danych.
b) rejestrów publicznych posiadanych przez inne podmioty publiczne, do których organ ma dostęp w drodze elektronicznej na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,
c) wymiany informacji z innym podmiotem publicznym na zasadach określonych w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,
d) przedstawionych przez zainteresowanego do wglądu dokumentów urzędowych (dowodu osobistego, dowodów rejestracyjnych i innych).


ciekawie wygląda tutaj zwłaszcza ta wymiana informacji z innym podmiotem publicznym...

pojawia się także istotna zmiana w art 63 KPA:

Podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia) mogą być wnoszone pisemnie, telegraficznie, za pomocą telefaksu lub ustnie do protokołu, a także za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu administracji publicznej utworzoną na podstawie ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

a tymczasem na e-PUAPie skrzynkę mają tylko niektóre archiwa...zauważcie też że nie można w myśl tego zapisu złożyć takiego podania jak dotąd zwykłym mailem! A obecnie (tj. od 17 czerwca Mrugnięcie) doręczenie w postaci elektronicznej następować ma na wniosek obywatela, a nie jak dotąd było że może nastąpić... (zmieniony art. 39 par. 1 KPA). Więc jeśli ktoś do nas przyśle wniosek na ESP (o ile ją mamy) to musimy (na jego wniosek oczywiście) odpisać tak samo...
Zapisane
Jarek
st. kustosz(ka)
******
Offline Offline

Wiadomości: 1031



« Odpowiedz #4 : Czerwiec 16, 2010, »

Chyba jednak wejście tych wszystkich zmian trochę się przeciągnie:
http://wyborcza.pl/1,75248,8019326,Opozni_sie_zapowiadana_przez_rzad_rewolucja_w_e_administracji.html
Zapisane

Jarek Orszulak
Jak zwykle przesadzam Uśmiech
Bogusława Deryło
młodszy(a) archiwista(ka)
*
Offline Offline

Wiadomości: 131


« Odpowiedz #5 : Czerwiec 16, 2010, »

c) wymiany informacji z innym podmiotem publicznym na zasadach określonych w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,
d) przedstawionych przez zainteresowanego do wglądu dokumentów urzędowych (dowodu osobistego, dowodów rejestracyjnych i innych).[/i]

ciekawie wygląda tutaj zwłaszcza ta wymiana informacji z innym podmiotem publicznym...


Moim zdaniem dużego wpływu na naszą pracę to nie będzie miało, bo przecież archiwa bardzo rzadko żądają jakiś dodatkowych dokumentów od klienta do załatwienia sprawy, właściwie jedyne czego dotąd "żądałam" to okazanie dowodu osobistego, akt USC (np. małżeństwa dziadków) i pełnomocnictwa od biur spadkowych.

pojawia się także istotna zmiana w art 63 KPA:

Podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia) mogą być wnoszone pisemnie, telegraficznie, za pomocą telefaksu lub ustnie do protokołu, a także za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu administracji publicznej utworzoną na podstawie ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

a tymczasem na e-PUAPie skrzynkę mają tylko niektóre archiwa...zauważcie też że nie można w myśl tego zapisu złożyć takiego podania jak dotąd zwykłym mailem! 


To już zadanie dla informatyków, samo załatwienie sprawy niczym się nie będzie różniło od tych, przysyłanych dotąd zwykłym mejlem.
Ciekawe czy najprostszych informacji np. o zasobie też mejlem nie będzie można załatwiać? A co z obcokrajowcami nieznającymi polskiego?
Mam nadzieję, że te nowe przepisy (dot. skrzynek podawczych) będziemy stosować tylko do spraw regulowanych przez KPA.     

A obecnie (tj. od 17 czerwca Mrugnięcie) doręczenie w postaci elektronicznej następować ma na wniosek obywatela, a nie jak dotąd było że może nastąpić... (zmieniony art. 39 par. 1 KPA). Więc jeśli ktoś do nas przyśle wniosek na ESP (o ile ją mamy) to musimy (na jego wniosek oczywiście) odpisać tak samo...

Jak ktoś opracuje zasady uwierzytelniania elektronicznych kopii dokumentów! "Papierowej" kopii przecież nie da się przesłać na e-skrzynkę, ale ... technika w dzisiejszych czasach idzie szybko do przodu .....
Swoją drogą jakichś "urzędowych" (czyli wprowadzonych ustawą lub zarządzeniam) zasad uwierzytelniania "papierowych "kopii dokumentów nadal nie ma ....
Zapisane
Jarek
st. kustosz(ka)
******
Offline Offline

Wiadomości: 1031



« Odpowiedz #6 : Styczeń 10, 2011, »

Szukałem opublikowanego bardzo ważnego rozporządzenia, ale znalazłem to:
http://dziennikustaw.gov.pl/D2011006001801.pdf
Zmiana Kpa m.in. sankcjonująca udostępnianie stronom akt postępowań administracyjnych także po zakończeniu tych postępowań. Wejdzie w życie za trzy miesiące.
Zapisane

Jarek Orszulak
Jak zwykle przesadzam Uśmiech
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.1 sekund z 20 zapytaniami.